Król lew + Król lew 2: Czas Simby - Recenzja

"Król lew" to film powstały w 1994 roku jako animacja Disney'a dla dzieci w reżyseri Rob'a Minkoff i Roger'a Allers. 4 lata później doczekał się kontynuacji wyreżyserowanej przez Darrell'a Rooney o tytule "Król lew II: Czas Simby". Oba filmy są do obejrzenia na platformie Disney+.

Ponieważ chyba nie ma na świecie osoby, która nie znałaby bajki o małym lwiątku będą tu spoilery ale przede wszystkim skupię się na tym, czy warto pokazywać tę bajkę najmłodszym i co mogą z niej wyciągnąć, jako iż uważam, że przekazywanie dzieciom odpowiednich wartości przy pomocy bajek jest bardzo istotne.


Okładka filmowa.

Chyba każdy zna poruszającą bajkę o małym, ciekawskim lwiątku - Simbie, który przeżywa swoje przygody żyjąc na lwiej ziemii ze swoimi rodzicami i przyjaciółmi. Jego ojciec, Mufasa, jest bardzo surowy dla przyszłego następcy lwiego tronu ale jednocześnie bardzo go kocha i zrobiłby dla niego wszystko. Niestety w tym wszystkim udział bierze również Skaza - młodszy brat króla, który nie jest zbyt szczęśliwy z narodzin księcia a zdobycie tronu staje się jego obsesją. Widząc ciekawskość i odwagę swojego bratanka, postanawia to wykorzystać i przy pierwszej lepszej okazji wysyła go poza granice królewstwa - na teren zamieszkały przez hieny, które nie omieszkają zabić małego lwiątka. Na szczęście w porę pojawia się Mufasa ale dokładnie chwilę później możemy dowiedzieć się, że Skaza spiskuje razem z hienami i zawarł z nimi sojusz, by przejąć władzę.


Kadr z filmu.

To jednak nie jest koniec jego knowań i chyba nie ma osoby, która nie płakała przy następnej, tym razem udanej pórbie. Simba zostaje przegoniony z lwiej ziemi dręczony poczuciem winy aż spotyka na swojej drodze Timona i Pumbę. Lata później w jego teoretycznie beztroskim życiu pojawia się dawna przyjaciółka z dzieciństwa i sprawy zaczynają się komplikować a przeszłość wraca ze zdwojoną siłą. Początkowo niechętny Simba w końcu decyduje się wrócić do domu i walczyć z wujem o przyszłość swojej rodziny i o należny mu tytuł. Po kilku komplikacjach i z pomocą nie tylko lwów ale również Timona i Pumby w końcu mu się to udaje i Simba zostaje królem.


Kadr z filmu.

Z bajki na pierwszy rzut oka można wyciągnąć prosty wniosek - zdrada nie popłaca a zawiść i zazdrość prowadzą nas do okropnych czynów. Warto jednak usiąść z najmłodszymi i wytłumaczyć im, dlaczego jest tak a nie inaczej - przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że młodszy z braci nie potrafił pogodzić się ze swoją rolą i nienawidził swojej rodziny. Miał obsesyjne pragnienie władzy a ta w połączeniu z silną nienawiścią i poczuciem niesprawiedliwości doprowadziła go do okrótnych czynów i na końcu do zguby. Druga lekcja, którą znamy nie od dziś - prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie i tu doskonałym przykładem są Timon i Pumba. Następną wartością dla najmłodszych są same słowa Mufasy - "Nie zapomnij, kim jesteś." Nie powinniśmy wstydzić się tego, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Nie należy natomiast ślepo podążać za przeznaczeniem i warto znaleźć własną drogę. 

Mała ciekawostka: Simbie w trakcie filmu ciągle zmieniają się oczy - na samym początku są brązowe, potem czerwone, na moment zmieniają się w różowe i potem są znów czerwone.


Okładka filmu.

"Król lew II: Czas Simby" to kontynuacja filmu, pokazująca czas, gdy to Simba jest królem i wychowuje swoją córkę. Okazuje się to w cale nie być takie proste, ponieważ młoda księżniczka wdała się w swojego ojca, przez co również ciągle pakuje się w kłopoty. Idąc w ślady ojca i ignorując jego ostrzeżenia weszła na teren ziemi zamieszkiwanej przez wygnane lwy. Wtedy też poznaje Kovu, jednak ich znajomość szybko zostaje przerwana przez ich rodziców.


Kadr z filmu.

Kilka lat później spotykają się, gdy Kovu ratuje życie księżniczce. Wychowany w nienawiści i wiedząc, że musi sie zemścić na Simbie za to, że zostali wygnani, deklaruje chęć dołączenia się do niego. Jego plany jednak szybko się zmieniają, gdy zakochuje się w Kiarze. Simba nie ufa mu a gdy w końcu postanawia dać mu szansę, zostają zaatakowani przez wygnane lwy i w jednej chwili Kovu traci zarówno rodzinę jak i prawo do pobytu na lwiej ziemii. Po jego wygnaniu Kiara również ucieka, chcąc go odnaleźć i być razem ze swoim ukochanym. 


Kadr z filmu.

Kiara namawia Kovu do powrotu i wtedy okazuje sie, ze lwy zaczely walczyc. Mlode lwy powstrzymuja walke, jednak Zira nie ma zamiru sie poddac i w swojej nienawisci, upartosci i glupocie w koncu ginie. Kovu i pozostale lwy zostaja na powrot przyjete do lwiej ziemii a Kiara i Kovu oficjalnie zostaja ksiazeca para.


Kadr z filmu.

Przeslanki z drugiej czesci sa podobne co w pierwszej, ale dochodzi do tego jeszcze jedno, bardzo wazne przeslanie: milosc wszystko zwyciezy i jest wazniejsza i silniejsza niz dzielace je granice i nie nalezy o tym zapominac.

Tu ciekawostka jest, ze pod koniec walki o lwia ziemie Kovu nagle na moment traci swoja blizne na oku.

Bajki maja wartosc edukacyjna i zawsze ich zamiarem jest przekazanie nam czegos, dlatego nawet po seansie powinnismy rozmawiac z dziecmi na temat tego, co obejrzaly - bo dzieki temu mozemy miec wplyw na to, jak ksztaltuje sie ich swiatopoglad. "Krol lew" to jedna z tych bajek, do ktorych czesto sie wraca i ktora pozostawia cieple uczucie w sercu. Przyznaje sie, ze obejrzalam ten film co najmniej 10 razy w zyciu, a Wy?

Zdjęcia wykorzystane w materiale należą do ich autorów i są użyte na mocy praw autorskich w celu ubarwienia recenzji.

Komentarze