Fullmetal Alchemist - Recenzja

 "Fullmetal Alchemist" to stworzone w 2009 roku anime na podstawie mangi Hiromu Arakawy i stworzone przez Hiroshi Onogi. Zyskało sławę i stało się już wręcz kultowe. O co chodzi?

Okładka pierwszego tomu mangi

Głównymi bohatermi są dwaj bracia Alphonse (Rie Kugimiya) oraz Edward (Romi Pack). Obaj podróżują przez świat, walcząc z wrogami i będąc na służbie armii, jako że starszy z nich, Ed, został najmłodszym państwowym alchemikiem. 

Edward jest bardzo skrytym i niezwykle utalentowanym piętnastolatkiem - w końcu nie każdy w tak młodym wieku zdaje bardzo skomplikowany egzamin na alchemika państwowego. Jemu jednak się udało i dzięki temu dostał pozwolenie na prowadzenie swojego prywatnego dochodzenia, nie wzbudzając przy tym podejrzeń. Wyróżniają go niski wzrost, długie włosy w złotym kolorze, zazwyczaj związane w warkocz, czerwony płaszcz oraz... stalowa ręka i noga od których pochodzi jego żołnierski pseudonim - Stalowy Alchemik. O ile cała reszta jego wyglądu mu nie przeszkadza, ma bardzo duże kompleksy na temat swojego wzrostu i przez to często wynikają z tego bardzo zabawne sytuacje, szczególnie gdy wrogowie lekceważą go właśnie z tego względu. Jest bardzo porywczy ale jednocześnie opanowany - nigdy nie pozwala, by jego brat się zamartwiał. Gotów jest poświęcić swoje życie, byle odzyskać ciało swojego brata.


Kadr z anime

Alphonse z kolei jest duszą zaklętą w zbroi - ciało fizyczne stracił, gdy wraz ze starszym bratem próbowali przywrócić do życia ich matkę, co niestety im się nie udało. Wielu rzeczy nie dostrzega, przez co często nie wie, co się dzieje w sercu Ed'a, jednak bardzo go kocha i zawsze trwa u jego boku. Jest bardzo przyjacielski i szczery, co bardzo odróżnia go od skrytego brata. Przez to, że jest w zasadzie zbroją i nigdy z niej nie wychodzi, często to właśnie on jest brany za Stalowego Alchemika.

Anime opiera się oczywiście na alchemi, starożytnej nauce na którą składa się chemia, fizyka, matematyka, biologia i o wiele, wiele więcej dzisiaj znanych nam przedmiotów, nie tylko szkolnych. Podstawową zasadą alchemii jest zasada równowartej wymiany, co oznacza że aby coś otrzymać, musisz poświęcić coś o tej samej wartości. Zazwyczaj wystarcza kilka drobiazgów, na przykład jeśli chcesz stworzyć lalkę wystarczy oddać tyle piasku, ile waży taka lalka. Tą myślą kierowali się bardzo młodzi wtedy bracia Erlic, chcąc transmutować człowieka i przywrócić do życia ukochaną matkę, łamiąc tym samym prawa alchemii. Omal przez to nie zginęli - Edward oddał swoją prawą rękę by móc przywrócić brata do życia, zaklinając go w zbroi a Alphonse uratować go od wykrwawienia się na śmierć, zabierając go do ich wspólnej przyjaciółki, Winry (Megumi Takamoto), która niedługo później wraz z babką stworzyła dla Ed'a mechaniczne protezy i została jego mechanikiem. 

Kadr z anime

Cała produkcja podszyta jest komedią, która bardzo pomaga szczególnie w momentach, gdy robi się zbyt poważnie. Mimo wszystko anime jest wciąż bardzo emocjonalne i doskonale pamiętam, jak oglądając je po raz pierwszy lata temu rzewnie płakałam przy niektórych scenach. Jednak i tak z przyjemnością od czasu do czasu powracam do tych odcinków, oglądając je po raz kolejny i znów odwiedzając jednych z moich ulubionych bohaterów. Zdecydowanie 8/10 i polecam każdemu - może tylko nie dzieciom poniżej 12 roku życia, bo niektóre sceny mogą być dla nich zbyt mocne ale o tym niech zdecydują rodzice.

Komentarze